Mnohí pútnici chcú navštíviť Baziliku sv. Františka v Assisi práve 15. augusta alebo 8. decembra. Sú to výnimočné dni, keď si môžu v blízkosti hrobu sv. Františka uctiť aj relikviu závoja Panny Márie. Malý kúsok tejto relikvie sa uchováva aj v minoritskom kláštore v Brehove na znak spojenia tamojších bratov s Pannou Máriou i s rehoľníkmi kláštora Sacro Convento v Assisi.
Cesta do Assisi
Bazilika sv. Františka v Assisi bola obohatená o tento poklad v roku 1319. Priniesol ho rímsky princ Tommaso degli Orsini. Ten ho získal pri poslednej križiackej výprave v zámorí od pašu z Damasku, svojho vojnového zajatca. Paša sa mu priznal, že relikviu ukradol v jeruzalemskom kostole. Po návrate do Talianska princ vážne ochorel a lekári mu nedávali nijaké nádeje. Bol ale ctiteľom sv. Františka a keď sa v modlitbe utiekal o jeho pomoc, vyzdravel. Následne šiel na ďakovnú púť do Assisi a pred oltárom baziliky zveril rehoľníkom relikviu, ktorá je dnes uložená vo veľkej schránke na ľavej strane presbytéria dolného kostola. Kroniky svedčia, že veriaci, ktorí sa pri Máriinom závoji modlili, dostali od Boha mnohé milosti. Obyvatelia Assisi si teda zvykli modlievať sa pri ňom v rôznych verejných potrebách, hlavne vtedy, keď ich mestu hrozilo nešťastie.
Je skutočný?
Svätý Jozef Kupertínsky, ktorý žil mnoho rokov v kláštore Sacro Convento a preslávil sa svojimi mystickými levitáciami, sa dostal raz do extázy a počas nej sa spýtal Madony, či je to skutočne závoj, ktorý mala na sebe. Panna Mária mu vraj odpovedala: „Ver mi, synu, to je môj závoj a potrebovala som ho na zabalenie Ježiška. Keď mudrci priniesli Pánovi dary, okrem zlata, kadidla a myrhy priniesli aj iné vzácne veci vrátane tohto hodvábneho závoja.“
Materiál
Relikvia je kúskom prírodného morského byssového hodvábu. Ten sa získava z vlákna, ktoré vylučujú niektoré lastúrniky, aby sa prilepili na skalu a ktorého spracovanie sa vyvinulo v oblasti Stredozemného mora. Rovnaký materiál je aj podkladom inej známej a ešte záhadnejšej relikvie známej pod názvom "Šatka z Manopella".
Ako sa pred ním modliť?
Kresťania, ktorí si závoj uctievali ešte na pôvodnom mieste, v Jeruzaleme, vyjadrovali svoju túžbu byť ním prikrytí. Modlievali sa slovami najstaršej mariánskej modlitby, ktorú aj my dobre poznáme: „Pod tvoju ochranu sa utiekame, svätá Božia rodička...“
Comments